تبلیغات
مسیحیت در گذر زمان - فرقه های مسیحت
 
مسیحیت در گذر زمان
شنبه 21 خرداد 1390 :: نویسنده : ولی الله نصیری

فرقه های مسیحیت

ادونتیزم و متدیزم و  باپتیزم و پنتی کستالیزم

متدیزمMethodism

 

 Method  یعنی رویه و روش. متدیست ها یعنی کسانی  که ملزم هستند به دنبال رویۀ خاصی بروند. بنیانگذار آن جان وسلی ست. درانگلستان بین 40 تا 50 میلیون نفر پیرو دارد. در این کلیسا آثاری از تصوف وجود دارد. می گویند نجات فقط از عمل برمی خیزد نه از ایمان، درست عکس پروتستانها. جان وسلی در قسمت هایی از کتاب مقدس تشکیک می کند و می گوید اینها شایسته نیست که از دهان فرد مسیحی بیرون آید. لذا این قسمت ها را از کتاب مقدس حذف می کند. از الکل و نوشیدن شراب اجتناب می ورزند.

 

باپتیزم(آناباپتیزم) یا تعمیدی هاBaptism

 

کشیشی آمستردامی به نام جان اسمیت این فرقه را بنا نهاد. این نهضت بین سالهای 1525 و 1535 رشد و شکوفایی فراوان یافت. یک میلیون جمعیت دارد. در میان آنها مراسم تعمید بسیار مهم است و هم تعمید دهنده و هم تعمید شونده لباس سفید می پوشند و به داخل آب می روند در حالیکه در فرقه های دیگر این گونه نیست. در ضمنی که تعمید دهنده و تعمید شونده در داخل آب می روند گاهی تعمید دهنده از تعمید گیرنده سؤالاتی می کند. از جمله سؤالتشان این است: آیا عقیده داری که عیسی مسیح فرزند خداست؟ و آیا پذیرفته ای که او نجات دهندۀ توست؟

 

پنتی کستالیزمPentecostalism

 

مشخصه مهم آنها اعتقاد بر این است که روح القدس بر تمام مؤمنان نازل می شود. روح القدس خاص اولیاء و اوصیاء نیست بلکه برهر مؤمنی  نازل می شود و از جمله اختلافات آنها با بقیۀ فرق هم همین است.

اوایل قرن بیستم کشیشی به نام آر ای توری، پرچمدار نهضت پنتی کستالیزم بود. در یک میتینگِ دبلیو جی سیمور،واعظ سیاهپوست امریکایی،  در آوریل 1906 یک کودک هفت ساله شروع کرد به زبان روح القدس سخن گفتن و از آنجا گفتند که روح القدس می تواند در هر فرد مؤمنی حلول بکند.

خواندن سرودهای شور انگیز دسته جمعی در داخل کلیسا که معمولاً با ادوات موسیقی از جمله ارگ همراه است در میانشان رایج است.

 

ادونتیزمAdventism

یعنی پیشروها. مؤسش ویلیام میلر انگلیسی است. ایشان با مطالعه ای که روی کتاب مقدس انجام می دهد مخصوصاً کتاب دانیال نبی و مکاشفۀ یوحنا پیش بینی می کند که عیسی مسیح حتماً به دنیا بر می گردد. البته ما هم معتقدیم که عیسی مسیح نمرده و در زمان ظهور حضرت ولی عصر بر می گردد و پشت سر حضرت مهدی(عج) نماز می خواند و این در روایات اسلامی شیعه و سنی آمده است. لکن میلر زمان آمدن مسیح را هم پیش بینی کرد و گفت در سال1843به دنیا برمی گردد. آن سال آمد و ایشان هم ظهور نکرد. میلر هم رسماً در میان مردم اعلام کرد که محاسباتش غلط بوده است.

به گروهای مختلفی از جمله تبشیری، کلیسای مسیحی ادونتیست، کلیساهای خدا و عیسی مسیح و ادونتیست های روز هفتم تقسیم می شوند. مشخصۀ ادونتیست های روز هفتم اینست که روز شنبه(سبط) را مانند یهودی ها بسیار مقدس می شمارند. در این روز دست به کار نمی زنند و عباداتشان را نوعاً در این روز انجام می دهند.

در ایران هم پیروان ارتدوکس ، کاتولیک، پروتستان، پنتی کستالیزم و ادونتیست های روز هفتم وجود دارند.

 

 

انگلیکان و کالوینیزم و پیوریتنیزم

انگلیکان Anglicanism

 

کلیسای انگلیکان مخصوص انگلستان است و از همانجا هم برخاسته است. دو سوم مردم انگلستان هم تابع این کلیسا هستند. این کلیسا نه با شرق کار دارد و نه با غرب و نه با پروتستانها و تحت نفوذ سراسقف کانتربری است. یعنی یک کلیسای مستقل است که مؤسش هم فردی ست به نام کرانمر.

 

یکی از پادشاهان انگلستان می خواست زنش را طلاق بدهد و چون برمبنای کلیسای غرب نمی توانست طلاق بدهد لذا فرقه ای درست کردند که مخلوطی باشد از کاتولیسیزیم و پروتستانیزم. کلیسای مختلطی است که مواردی را از کاتولیک ها و مواردی را از پروتستانها گرفته و راه وسطی درست کرده است. شخصی هم به نام اسقف جوزف هال کتابی منتشر کرده به نام راه صلح تا بین این دو فرقه را آشتی دهد.

 

از کاتولیک ها حمایت ازایمان به اعتقادنامه ها مخصوصاً اعتقاد نامۀ نیقیه را گرفته است. نظام کلیسایش اسقفی ست و زندگی همراه با شعائر دینی دارند. از پروتستانیزم هم اعتقاد به تأکید بر خواندن کتاب مقدّس را گرفته است.

 

کالوینیزم Calvinism

 

کالوین Calvin فردی سوئیسی ست که او هم همانند لوتر فردی اصلاح طلب بوده است. یکی از مسائلی که در کالوینیزم مطرح است که در لوتریزم مطرح نیست، متون کتاب مقدس است که برای کالوینیست ها به شدّت مأخذیت و سندیت و قدرت دارد. همه اش باید بی چون و چرا اطاعت شود.  کالوینیست ها کوشش برای مسیحی کردن جامعه را وظیفۀ خود می دانند برخلاف کاتولیک ها که در مسئلۀ تبلیغ زیاد جلو نیستند.

 

پیوریتنیزم Puritanism

 

Pure یعنی خالص و purify یعنی خالص کردن. این مکتب در قرن 16 در انگلستان بوجود آمد. ابتدا به صورت اعتراضی علیه لباسهای رسمی روحانیون مسیحی و دیگر آداب و مراسمی که در مسئلۀ عشاء ربّانی در کلیساها وجود داشت بود امّا امروزه برای خود مکتبی است.

 

ویژگی ها:

 

1.     معتقدند فرد گناه کار خود باید در مقابل خدا بایستد و به هیچ شخص دیگری نباید متکی باشد . خودش با خدا راز و نیاز کند و در مقابل خدا بایستد و با او حرف بزند.

 

2.     کشیش را مرجعی برای بخشش گناهان نمی شناسند.

 

3.     تشریفات زمان دفن را به کلی رد می کنند و می گویند انسان به هنگام مرگ به تشریفات خاصی نیازمند نیست و باید با سادگی به خاک سپرده شود.

 

4.     تنها کتاب خدا را بدون هرگونه سنت کلیسایی قبول دارند.

 

5.     زندگی بسیار زاهدانه ای دارند.

پروتستانیزمProtestantism

rotest یعنی اعتراض کردن. لذا کلیسای پروتستان یعنی کلیسای معترض. به نام های کلیسای انجیلی، تبشیری، لوتریزم، لوترنیزم، کلیسای اصلاحی هم نامیده می شود.

 

بنیانگذار آن مارتین لوتر است. لوتر در سال 1483 در آلمان به دنیا آمد. مادرش مارگارت و پدرش به نام هنز لوتر کارگر معدن بوده است. لذا زندگی شان به سختی می گذشته است. هوش و حافظۀ عجیب لوتر باعث شد اگرچه خانواده اش علاقمند نبودند که او به تحصیل بپردازد، لیکن او ادامه تحصیل داد. فوق لیسانس حقوق را گرفته بود و قرار بود قاضی شود که در مسافرتی دچار طوفان می شود و جانش به خطر می افتد و در آن لحظه با خدای خود تعهد می کند که اگر جان سالم به در برد کشیش و راهب بشود. و به این ترتیب پس از نجات یافتن به جرگۀ کشیش ها می پیوندد. روزی به او گفته می شود از طرف کلیسا به رم برود تا پیامی را به پاپ برساند. او هم با علاقه و شوق بسیار از شهر خود حرکت می کند و به طرف رم می رود با تحمّل مشقات فراوان خود را به آنجا می رساند. امّا منظره ای که در آنجا می بیند به کلی نظر او را نسبت به کاتولیسیزم و پاپ عوض می کند. [1] وقتی رم را که زیر پای پاپ که قرار بود جانشین مسیح بر زمین باشد دید، حق کشی ها، اجحاف ها و فقرها و فسادها را دید تکانی خورد و برگشت به آلمان. لذا شروع کرد به انتقاد کردن و یکی از بزرگترین انتقادات او هم، اختیار بی حد و حصر پاپ و اینکه او را باید جانشین خدا بر زمین دانست بود. آن زمان رسم بود که کسانی که حرفی برای گفتن داشتند آن را می نوشتند و به دیوار کلیسا آویزان می کردند و لوتر هم نامه ای نوشت بلند بالا با 95 اعتراض علیه کاتولیسیزم و پاپ و کلیسای غرب و به در کلیسا آویزان کرد. این در واقع اعلان جنگ با پاپی است که هیچ امپراطوری جرأت نمی کرده است به او اعتراض کند حتی امپراطوری که جرأت می کند به پاپ مطلبی را بگوید، پاپ چنان برای او پاپوش درست می کند که او مجبور می شود به رم برود و سه روز در بیرون قصر پاپ در میان برف و سرما زانو به زمین  بزند تا پاپ از او بگذرد. حالا لوتر علیه چنین پاپی اعلان جنگ می کند و حتی پاپ را نفرین می کند. او نسبت به اختیارات بی حد و حصر پاپ معترض بود، نسبت به مسئلۀ گناه بخشی معترض بود، نسبت به مسئلۀ برزخ معترض بود، نسبت به این که مردم فقیر آلمان پول بدهند تا اینکه پاپ قدرتش بیشتر شود معترض بود، خلاصه 95 مورد اعتراض خود را می نویسد و بر در کلیسا آویزان می کند. این کار عکس العمل هایی پیدا می کند امّا او با شجاعت هر چه تمام تر می ایستد به خصوص که برخی از حکمرانان آن منطقه ای که لوتر در آنجا زندگی می کرد با او همراه بودند. خلاصه این مکتب از اعتراضات لوتر نسبت به کلیسا نشئت می گیرد.

در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از مسیحیان عالم و به خصوص در آلمان و در خود امریکا پروتستان هستند و کلیساهای انجیلی، کلیساهای تبشیری، و کلیساهای اصلاحی هم نامیده می شوند. در هند هم بنیادی به نام هنری مارتین دارند که به بررسی مسائل اسلامی هم می پردازد.

 

مشخصه های این فرقه:

 

1.     خودشان را به عنوان یک فرد مسیحی که با نقادی باید آئین را بپذیرد معرفی می کنند.

 

2.     اعتقاداتشان بر سه نظام استوار است: عشاء ربّانی،نظام کلیسایی و اخلاقیات

 

3.     معتقد به ایمان مِنهای عمل هستند. یعنی معتقدند تنها چیزی که انسان را نجات می دهد ، فقط ایمان به عیسی مسیح علیه السّلام است.

 

4.     دو شعائر مذهبی مهمشان تعمید و عشاء ربّانی ست.

 

5.     با هر شکل سینرژیستی نسبت به نجات مخالفند. سینرژیست Synergist یعنی اینکه انسان برای نجات خود تلاش کند. اما پروتستانها می گویند انسان برای نجات خود هیچ کاری نمی تواند کند و فقط ایمان به حضرت مسیح و فیض خداست که انسان را نجات می دهد.

 

6.     عبادت در میانشان به زبانهای مختلف جایز است و سرودخوانی دسته جمعی قسمت مهمی از عباداتشان به حساب می آید.

 

7.     مقام عالی ای به نام پاپ ندارند. عالی ترین مراجع تصمیم گیری آنها شوراهای پروتستانی ست (شوراهای محلی ، منطقه ای و جهانی ).

 

نویسندۀ فرانسوی ای به نام آندره ژید، کتاب معروفی نوشته به نام مائده های زمینی. زمانی که انقلاب بولشویزم در اکتبر 1917در روسیه تزاری رخ داد و بعد لنین آمد و زمام امور را بدست گرفت، ژید دلباختۀ سوسیالیزم بود و دلش می خواست به آنجا برود. در فرانسه مرتب تعریف این نوع حکومت را می کرد و مدافع سوسیالیزم بود.بالاخره در زمان زمامداری استالین از پاریس به مسکو می رود ، وقتی به آنجا می رود و اوضاع را می بیند برمی گردد فرانسه، کتابی می نویسد تحت عنوان با من به شوروی بیایید و یکی از مخالفین سرسخت سوسیالیزم می شود. برای لوتر هم  همین اتفاق افتاد.

 

 

کاتولیسیزمCatholicism

 

مهمترین فرقۀ مسیحیت است که بیشترین جمعیت مسیحیان[1] عالم را در برمی گیرد که عمده ترین جمعیت آنها در اروپا ست.

 

کلمۀ Catholic یعنی جامع و مانع، جهان شمول و در بر گیرندۀ همه چیز. افتراق هم همانطور که گفتیم از قرن 4 میلادی شروع شد. در کلیسای شرق امپراطورها و در کلیسای غرب پاپ ها حکومت می کردند. درواقع رهبری کاتولیک های جهان که امروز در واتیکان رم است به دست پاپ است که عالی ترین مقامی است که در کاتولیسیزم وجود دارد.

 

 کاتولیک ها مدعی مظهریت عیسی مسیح توسط کلیساهستند به همین جهت برای کلیسا مقام فوق العاده بالایی قائل هستند. بعد در بحث پروتستانیزم خواهیم گفت که یکی از بزرگترین مسائلی که باعث شد مارتین لوتر علیه اینها قد علم کند همین اختیارات بی حد و حصری است که در کلیسای کاتولیک به پاپ داده شده است. از سال 1870 بحث مصونیت پاپ از گناه در میان کلیسای کاتولیک مطرح و تصویب شد. لذا از نظر یک کاتولیک پاپ معصوم از خطا و اشتباه است.

 

شعائر دینیشان هم همان هفت مطلبی ست که در مورد ارتدوکس ها گفتیم.

 

 

یکی از بزرگترین مسائلی که در میان کاتولیک ها وجود دارد و اعتراضات فراوانی را برانگیخته است مسئلۀ گناه بخشی توسط کشیش ها ست. مارتین لوتر هم نقطۀ اساسی حملات خود را بر همین موضوع قرار داد که چگونه ممکن است انسانی که مثل دیگران است بتواند از طرف خدا گناهان فرد دیگری را ببخشد. فردی نزد او اعتراف کند و او از طرف خدا این قدرت را داشته باشد که گناهان او را ببخشد. در قرون وسطی از مردم پول می گرفتند و گناهانشان را می بخشیدند و بهشت را برای آنها می خریدند و از جهنم نجاتشان می دادند و لوتر علیه این قضیۀ گناه بخشی  که هنوز هم در میان کاتولیک ها رایج است معترض شد.

 

عبادت ها در میان کاتولیک ها به گونه ای انجام می گیرد که هر پنج  حس انسانی از این عبادات بهره مند می شوند. حس بینایی از طریق دیدن تمثال ها و مجسمه ها یی که در کلیساها واقع شده است؛ حس شنوایی از طریق گوش کردن به کلمات کتاب مقدس، آهنگ ها و سازهایی که در کلیسا نواخته می شوند؛ حس چشایی از طریق خوردن غذای تقدیس شده (همان مسئلۀ عشاء ربّانی که بعد توضیح مفصلش را خواهیم داد)؛ حس بویایی با استشمام مواد خوش بویی که بر روی اسپنددان ها می ریزند که این بوها متصاعد شده و بویایی انسان را متلذذ می کنند؛ و حس لامسه هم بوسیلۀ پاشیدن آب مقدّس (آبی که کشیش بر آن دعاهایی را خوانده) به سر و روی افرادی که وارد کلیسا می شوند.

 

البته پروتستانها می گویند کلیسای کاتولیک بدعت گذار است و به هیچ وجه من الوجوه حاضر نیستند با کاتولیک ها کنار بیایند و معتقدند که از بزرگترین این بدعت ها اختیارات فوق العاده ای است که در کلیسای کاتولیک به پاپ داده شده است.

 

یکی از مشخصه هایی که در عبادات کاتولیک ها وجود داشت امّا در حال حاضر این گونه نیست، این بود که همه به یک زبان، زبان لاتین، عبادت می کردند . عشاء ربّانی هم برای آنها اهمیت بسیاری دارد. مولن می گوید در عروسی هم که مراسم جشن و سرور است این عشاء ربانی اجرا می شود چه برسد به مراسم ختم.

 

کاتولیک ها معتقدند که ارواح برای گذر و عبور به سوی بهشت باید از آتش رد شوند و خودشان به تنهایی این توانایی را ندارند که از میان آتش گذر کنند بلکه با کمک کلیسای روی زمین از طریق دعاهای شفاعتی و گناه بخشی کشیشان این کار انجام می گیرد. برخلاف کلیسای شرق ارتدوکس که کمی گوشه گیر و منزوی هستند کلیسای غرب اجتماعی است. 

 

 

شعائر دینی که ارتدوکس هابه آنها معتقدند:

 

1.     تعمید ( رسمیت یافتن مسیحی شدن فردی )

2.     اعتراف به گناه

 

3.     توبه

 

4.     عشاء ربّانی

 

5.     انتصاب مقامات روحانی (اسقف[2]، کشیش، شمّاس، معلّم کلیسا)

 

6.     ازدواج

 

7.     تدهین

 

مرجع رسیدگی به امور ارتدوکس های عالم:

 

مرجع عالی در میان ارتدوکس ها شورای جهانی ارتدوکس است که هم در روسیه و هم در یونان وجود دارد. این شورا مجمعی است از اسقف های کلیۀ کلیساهای ارتدوکس.

 

ارتدوکس ها خود به چند فرقه تقسیم شده اند :

 

از نظر انجام شعائر دینی:

 

1. ارمنی                   2. نِستوری              3. اَنتاکی                  4. قبطی

 

از نظر اصول اعتقادی:

 

1. نستوری2             . یعقوبی

 

از نظر زبانی که در آداب دینی به کار برده می شود:

 

1. ارمنی        2. قبطی         3. حبشی        4. سوری       5. عربی

نوع مطلب :
برچسب ها : ادونتیزم متدیزم باپتیزم پنتی کستالیزم، ارمنی قبطی حبشی سوری عربی،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 11 مهر 1397 02:44 ق.ظ

You have made your position quite well!.
cialis online walgreens price for cialis cialis for sale south africa can i take cialis and ecstasy prezzo cialis a buon mercato cialis usa cost cialis generico cialis per paypa 200 cialis coupon cialis 10mg prix pharmaci
دوشنبه 9 مهر 1397 02:03 ق.ظ

You actually reported it perfectly!
cialis super acti cheap cialis buy generic cialis buy cialis deutschland cialis online cialis online napol cialis sans ordonnance sublingual cialis online i recommend cialis generico cialis generico milano
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:48 ب.ظ

Wow quite a lot of great information!
cialis sale online usa cialis online cialis 5 mg effetti del cialis canadian discount cialis precios de cialis generico tadalafil 20mg cialis generic tadalafil buy cialis generico milano cialis in sconto
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:26 ق.ظ

Regards. An abundance of write ups.

pharmacy canada online prescriptions canada online pharmacies canadian medications by mail canadian viagra pharmacy canada reviews northwest pharmacies mail order prescription drugs without prior prescription pharmacy canada 24 canadianpharmacy canadian pharmacys
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:44 ب.ظ

Superb material. Many thanks!
how can i order viagra uk viagra prices buy viagra online with paypal viagra online cheap buy original viagra online pharmacies where can i purchase viagra online order viagra online without prescription sildenafil uk online buyviagra
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:43 ب.ظ

Incredible a lot of helpful tips.
cialis without a doctor's prescription cialis online napol generic cialis at walmart comprar cialis navarr acheter cialis meilleur pri venta de cialis canada buying cialis overnight cialis vs viagra cialis dosage amounts cialis daily new zealand
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:04 ق.ظ

You said it nicely..
cheap viagra with prescription sildenafil online uk viagra cheap uk where to buy viagra without a prescription buy viagra over the counter cheap viagra online usa can you really buy viagra online viagra alternative buy viagra online cheap viagra to buy online uk
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:50 ق.ظ

You said it very well.!
where i can buy viagra viagra tablets buy online where to buy viagra online without prescription buy viagra online without prescription viagra pharmacy uk buy sildenafil tablets buy generic viagra online uk buy viagra usa online lowest price viagra how buy viagra online
شنبه 18 فروردین 1397 02:39 ب.ظ

You made your point extremely nicely!!
prezzo di cialis in bulgaria price cialis best generic cialis with dapoxetine cipla cialis online buying cialis on internet cuanto cuesta cialis yaho buy generic cialis cialis coupons price cialis per pill import cialis
شنبه 4 فروردین 1397 04:20 ب.ظ

Whoa plenty of superb material!
precios de cialis generico online prescriptions cialis cialis uk order a sample of cialis cialis generico postepay cialis daily reviews american pharmacy cialis generic cialis levitra brand cialis generic generic cialis soft gels
جمعه 4 اسفند 1396 05:33 ب.ظ
مسائل فوق العاده اینجا از دیدن مقاله تو خیلی خرسندم.
خیلی ممنونم و منتظر تماس با شما هستم.
می توانی لطفا برایم یک نامه پست کنی؟
دوشنبه 8 آبان 1396 08:47 ب.ظ
سلام، قطعه خوبی از نوشتن درمورد رسانه های چاپی
همه ما از رسانه ها آگاه هستیم منبع مهمی از اطلاعات است.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:43 ق.ظ
پست بزرگ
دوشنبه 8 آبان 1396 05:40 ق.ظ
من نمیتوانستم از نظراتش مقاومت کنم خیلی خوب نوشته شده!
دوشنبه 8 آبان 1396 05:03 ق.ظ
با تشکر برای طراحی چنین تفریحی دلپذیر طراحی شده است، پست لذت بخش است، به همین دلیل من آن را به طور کامل خوانده ام
شنبه 29 مهر 1396 09:13 ب.ظ
این در واقع یک بخش خوب و مفیدی از اطلاعات است. من خوشحالم
شما این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید.

لطفا ما را با این موضوع آگاه سازید با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
شنبه 15 مهر 1396 02:53 ب.ظ
اطلاعات بسیار خوب خوشبختانه من وبلاگ شما را با شانس (stumbleupon) یافتم.
من آن را برای بعد ذخیره کردم
جمعه 10 شهریور 1396 11:52 ق.ظ
Thanks , I have recently been looking for information approximately this subject for
a long time and yours is the best I've found out till now.

However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?
یکشنبه 4 تیر 1396 09:24 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب اصل آیا واقعا
نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای
کوتاه در حالی که. من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و یک
خواهد را سادگی به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما در واقع که می توانید
انجام من را بدون شک تا پایان مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ولی الله نصیری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :